Personal

Förskolan Ekan

Paula Tågerud Valdivia Förskolerektor paula.t.valdivia@kalmarwaldorfskola.se
Henriette Knoppel
Emma Olsson Lannér
Rebecca Andersson

Grundskolan

John Green Rektor, waldorflärare, klassföreståndare för klass 7-8. Brandskyddsombud john.green@kalmarwaldorfskola.se
Cecilia Ferrari Biträdande rektor, speciallärare och waldorflärare, elevhälsan cecilia.ferrari@kalmarwaldorfskola.se
Irmeli Green Eurytmi, kansli, läkeeurytmi, elevhälsan, klassföreståndare för klass 10-12 irmeli.green@kalmarwaldorfskola.se
Ute Holzknecht Förskoleklass, klass 1 ute.holzknecht@kalmarwaldorfskola.se
Josefin Gagnesjö Förskoleklass, klass 1 josefin.gagnesjo@kalmarwaldorfskola.se
Dagmara Kociuba Klasslärare för klass 2-3 dagmara.kociuba@kalmarwaldorfskola.se
Martin Steiner Klasslärare för klass 4-5, Idrott martin.steiner@kalmarwaldorfskola.se
Elin Stålhammar Klasslärare för klass 6-7 elin.stalhammar@kalmarwaldorfskola.se
Maria Flander Speciallärare, elevhälsan maria.flander@kalmarwaldorfskola.se
Sara Hedman Lärarresurs klass 10 sara.hedman@kalmarwaldorfskola.se
Dennis Källroos Religion, historia dennis.kallroos@kalmarwaldorfskola.se
Simone Bastani Tjänstledig 2020/2021: Musik, drama simonebastani@kalmarwaldorfskola.se
Evangelina Gutierrez Menez Spanska, engelska eva.g.menez@kalmarwaldorfskola.se
Paula Tågerud Valdivia Slöjd, engelska paula.t.valdivia@kalmarwaldorfskola.se
Halina Olausson Matematik halina.olausson@kalmarwaldorfskola.se
Johanna Wouters Matematik, kemi, biologi johanna.wouters@kalmarwaldorfskola.se
Linda Rothstein Bild, klassföreståndare för klass 10-12, IT och marknadsföring linda.rothstein@kalmarwaldorfskola.se
Angelica Holmén-Winblad Svenska, engelska, specialpedagog, elevhälsan angelica.holmen-winblad@kalmarwaldorfskola.se
Anna Stenung Eurytmi anna.stenung@kalmarwaldorfskola.se
Matthias Holzknecht Tyska matthias.holzknecht@kalmarwaldorfskola.se
Lena Cederlöf Träslöjd, skyddsombud lena.cederlof@kalmarwaldorfskola.se
Tatiana Gunnarsson Pianist tatiana.gunnarsson@kalmar.se
William Olofsson Resurspersonal, fritids william.olofsson@kalmarwaldorfskola.se
Liza Hammarberg Pedagogisk assistent
Annika Nilsson Lärarresurs i klass 4-5 och 6-7 annika.nilsson@kalmarwaldorfskola.se


Administrativ personal & Skolhälsan

Nina Koukara Adjungerad Ekonom nina.koukara@kalmarwaldorfskola.se
Nina Löthman Kurator kurator@kalmarwaldorfskola.se
Anna Nordstrand Skolsköterska anna.nordstrand@kalmarwaldorfskola.se
Liza Hammarberg Köket/Vaktmästare
Armin Bäcker Vaktmästare