Personal

Förskolan Ekan

Paula Tågerud Valdivia Förskolerektor paula.t.valdivia@kalmarwaldorfskola.se
Henriette Knoppel
Emma Olsson Lannér
Rebecca Andersson (tjänstledig)
Evelina Åkerman
Maja Crona Nestor
Anna Sahuric

Grundskolan

John Green Rektor, waldorflärare, klassföreståndare för klass 7-8. Brandskyddsombud john.green@kalmarwaldorfskola.se
Cecilia Ferrari Biträdande rektor, speciallärare och waldorflärare, elevhälsan cecilia.ferrari@kalmarwaldorfskola.se
Irmeli Green Eurytmi, kansli, läkeeurytmi, elevhälsan, klassföreståndare för klass 10-12 irmeli.green@kalmarwaldorfskola.se
Ute Holzknecht Förskoleklass ute.holzknecht@kalmarwaldorfskola.se
Max Sirviö Klasslärare för klass 1-2
Dagmara Kociuba Klasslärare för klass 3-4 dagmara.kociuba@kalmarwaldorfskola.se
Anna Stenung Klasslärare för klass 5, Eurytmi anna.stenung@kalmarwaldorfskola.se
Martin Steiner Klasslärare för klass 6, Idrott martin.steiner@kalmarwaldorfskola.se
Elin Stålhammar Klasslärare för klass 7-8 elin.stalhammar@kalmarwaldorfskola.se
Maria Flander Speciallärare, elevhälsan maria.flander@kalmarwaldorfskola.se
Dennis Källroos Religion, historia dennis.kallroos@kalmarwaldorfskola.se
Emir Marusic Musik
Evangelina Gutierrez Menez Spanska, engelska eva.g.menez@kalmarwaldorfskola.se
Paula Tågerud Valdivia Slöjd, engelska paula.t.valdivia@kalmarwaldorfskola.se
Halina Olausson Matematik halina.olausson@kalmarwaldorfskola.se
Linda Rothstein Bild, klassföreståndare för klass 10-12, IT och marknadsföring linda.rothstein@kalmarwaldorfskola.se
Angelica Holmén-Winblad Klassföreståndare klass 9. Engelska, specialpedagog, elevhälsan angelica.holmen-winblad@kalmarwaldorfskola.se
Hanna Öhman Svenska
Matthias Holzknecht Tyska matthias.holzknecht@kalmarwaldorfskola.se
Lena Cederlöf Träslöjd, skyddsombud lena.cederlof@kalmarwaldorfskola.se
Sara Hedman Lärarresurs
Josefin Gagnesjö Lärarresurs josefin.gagnesjo@kalmarwaldorfskola.se
Tatiana Gunnarsson Pianist tatiana.gunnarsson@kalmar.se
William Olofsson Resurspersonal, fritids william.olofsson@kalmarwaldorfskola.se

Fritids

Annika Håkansson Föreståndare 0708-47 95 26 annika.hakasson@kalmarwaldorfskola.se
William Olofsson 0708-47 95 26
Johanna Tynnhammar 0708-47 95 26

Administrativ personal & Skolhälsan

Nina Koukara Adjungerad Ekonom, tjänstledig nina.koukara@kalmarwaldorfskola.se
Annelie Martinsson Ekonomi annelie.martinsson@kalmarwaldorfskola.se
Lizel Forsberg Kurator 0707-419652 lizel.forsberg@gmail.com
Anna Nordstrand Skolsköterska anna.nordstrand@kalmarwaldorfskola.se
Liza Hammarberg Köket
Armin Bäcker Vaktmästare